Miejsce, w którym znajduje się nasz ośrodek i wypożyczalnia kajaków, to tereny nie tylko interesujące rekreacyjnie, ale też przyrodniczo. Lewobrzeżny dopływ Wisły – rzeka Radomka od wielu lat zapewnia turystom i mieszkańcom okolicy możliwość aktywnego wypoczynku na swoich czystych i spokojnych wodach.

Przyrodnicza ostoja na Mazowszu

Otoczenie sprzyja kontemplacji i podziwianiu naturalnych krajobrazów, wykształconych praktycznie bez ingerencji człowieka. Radomka przepływa poprzez malownicze obszary Puszczy Kozienickiej i ma ok. 115km długości i aż 2000km dorzecza. Swoje źródło ma natomiast w Lasach Przysusko-Szydłowieckich. Wije się pośród łąk, pastwisk i niewielkich wiosek, których powstanie datuje się nawet epokę neolitu.

Wpływają do niej również mniejsze strumienie, zaś na dwóch największych stworzony został zbiornik (Zalew Domaniowski), wykorzystywany do celów rekreacyjnych i wędkarskich. Dorzecze charakteryzuje się rozlewiskami, wysepkami i zakolami, rozprzestrzenionymi w tzw. pradolinie.

Dzika i naturalna przybrzeżna fauna i flora Radomki, dostarcza rozrywki miłośnikom zwierząt i roślin. W trakcie rejsu można spotkać baraszkujące na wysepkach wydry, różne gatunki kaczek, jak i ptaki (bociany, bieliki). W obrębie szlaku znajdują się także pomniki przyrody (np. dęby) i rezerwaty, a część meandrującej w Puszczy Kozienickiej rzeki została oznaczona jako obszar Natura 2000.

Gratka dla kajakarzy

Dzięki swojemu położeniu na nizinach i atrakcyjnej okolicy Puszczy, rzeka Radomka stanowi bardzo dobre miejsce na spływy kajakowe. Jej nurt jest dosyć szybki, jednak nie oznacza to stopnia trudności trasy. Wręcz przeciwnie – jest wyjątkowo bezpieczna, posiada oznaczone i proste do ominięcia przeszkody (kłody, mostki), a przy tym zachwyca otaczającą przyrodą. Jej brzegi są piaszczyste i umożliwiają przycumowanie do nich w razie zmęczenia czy nawet chęci spaceru po pobliskich wioskach.

Na rzece Radomce można zatem nie tylko zakosztować relaksu na kajaku, wśród śpiewu ptaków i kojącego szumu wody, ale także poznać tajniki wioślarstwa w sprzyjających ku temu warunkach.